Wyroby tytoniowe i nikotynowe

Wyroby tytoniowe

Do wyrobów tytoniowych, dla potrzeb podatku akcyzowego, zalicza się, bez względu na kod CN, papierosy, tytoń do palenia, cygara i cygaretki. Papierosy, dla potrzeb podatku akcyzowego, są zdefiniowane i uznaje się za nie tytoń zrolowany, nadający się do palenia w tej postaci, który nie jest cygarami ani cygaretkami, tytoń zrolowany, który w drodze prostej, nieprzemysłowej obróbki jest umieszczany w tutkach z bibuły papierosowej, tytoń zrolowany, który w drodze prostej, nieprzemysłowej obróbki jest owijany w bibułę papierosową. Tytoń zrolowany, określany jako papieros, ma również określone ograniczenia, co do jego długości.

Dla potrzeb akcyzy wyróżniamy ponadto cygara lub cygaretki, zdefiniowane, jako tytoń zrolowany o zewnętrznym owinięciu z naturalnego tytoniu, lub tytoń zrolowany z poszarpanym, wymieszanym wkładem, owinięty liściem tytoniu w naturalnym kolorze cygara z odtworzonego tytoniu, pokrywającym produkt w całości, łącznie z filtrem, tam gdzie zachodzi taka konieczność, ale nie ustnik, w przypadku cygar z ustnikiem, gdzie waga sztuki, wyłączając filtr lub ustnik, wynosi nie mniej niż 2,3 grama i nie więcej niż 10 gramów, a obwód, równy przynajmniej jednej trzeciej długości, wynosi nie mniej niż 34 milimetry – jeżeli są oraz mogą być przeznaczone wyłącznie do palenia w stanie niezmienionym.

Innym wyrobem tytoniowym jest tytoń do palenia, określony jako tytoń, który został pocięty lub inaczej podzielony, skręcony lub sprasowany w postaci bloków oraz nadający się do palenia bez dalszego przetwarzania przemysłowego. Tytoniem do palenia są również odpady tytoniowe, będące pozostałościami liści tytoniu i produktami ubocznymi, uzyskanymi podczas przetwarzania tytoniu lub produkcji wyrobów tytoniowych, oddane do sprzedaży detalicznej, niebędące papierosami, cygarami lub cygaretkami, a nadające się do palenia.

Stawki akcyzy na wyroby tytoniowe mają charakter mieszany, a ich podstawą jest zarówno jednostka miary, jak i procent ceny detalicznej, którą to producenci papierosów mają obowiązek nadrukować na każdej paczce.

Z uwagi na wysoką część procentową stawki podatku akcyzowego, występuje zjawisko obniżania cen papierosów, celem zdobycia jak największego rynku. Żeby przeciwdziałać temu procederowi, wprowadzono mechanizm tzw. minimalnej stawki podatku akcyzowego na papierosy. Minimalna stawka akcyzy na papierosy wynosi 105% całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży papierosów z poprzedniego roku.

Do wyrobów tytoniowych zalicza się również susz tytoniowy, będący tak naprawdę surowcem do produkcji wyrobów tytoniowych. Opodatkowano go ze względów prewencyjnych, w związku z tym, że często stanowił surowiec dla nielegalnych fabryk papierosów, a także sprzedawany był konsumentom, którzy po rozdrobnieniu przygotowywali z niego papierosy. Obowiązek podatkowy od tych wyrobów powstaje tylko w sytuacji stwierdzenia nieprawidłowości w obrocie tym wyrobem. 

Za susz tytoniowy uznaje się, bez względu na wilgotność, tytoń, który nie jest połączony z żywą rośliną i nie jest jeszcze wyrobem tytoniowym. Podstawą opodatkowania suszu tytoniowego jest ilość tego suszu wyrażona w kilogramach.

Papierosy elektroniczne

Z rynkiem tradycyjnych wyrobów tytoniowych, takim jak papierosy czy tytoń do palenia, od 2006 roku, konkurują papierosy elektroniczne.

Papierosy elektroniczne to urządzenia jednorazowego albo wielokrotnego użytku, służące do spożywania za pomocą ustnika pary, powstającej z płynu do papierosów elektronicznych, wyposażone, w szczególności, w kartridże lub zbiorniki. Urządzenia te nie są opodatkowane podatkiem akcyzowym. Opodatkowany jest jedynie płyn do papierosów elektronicznych. Płyn do papierosów elektronicznych to roztwór przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, zarówno z nikotyną, jak i bez nikotyny, w tym baza do tego roztworu zawierająca glikol lub glicerynę. Podstawą opodatkowania płynu do papierosów elektronicznych jest jego ilość, wyrażona w mililitrach. W przypadku niezgodnej z przepisami produkcji płynu do papierosów, stosuje się stawkę sankcyjną, która stanowi dwukrotność stawki podstawowej.

Wyroby nowatorskie

Pod koniec 2017 r. pojawiły się kolejne wyroby, konkurujące z tradycyjnymi wyrobami tytoniowymi – to tzw. wyroby nowatorskie. Wyroby te, podobnie jak e-papierosy, nie służą do palenia, tylko za pośrednictwem urządzeń podgrzewających, służą do inhalacji aerozolem, bez spalania mieszaniny.
Wyroby nowatorskie to wyroby będące mieszaniną, w której składzie znajduje się tytoń lub susz tytoniowy.

Wyrobem nowatorskim jest również mieszanina, w której składzie znajduje się tytoń lub susz tytoniowy oraz zawierające odrębnie płyn do papierosów elektronicznych.

Podstawą opodatkowania wyrobów nowatorskich jest ich ilość wyrażona w kilogramach i 32,05% średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia.

POdpowiadamy!

Porady i informacje

Wyroby tytoniowe
i e-papierosy

Regulacje dotyczące
wyrobów tytoniowych