Witamy na stronie akcyza.net - Celem strony jest zebranie kompleksowej wiedzy i informacji o akcyzie w jednym miejscu.

Co dalej z akcyzą na e-papierosy?

___________________________________________________________________________________________________________________

http://prostozmostu.pl/co-dalej-z-akcyza-na-e-papierosy,10585.html

 

____________________

_____________

1.    28.11.2017r.

Informacja w sprawie e-papierosów i wyrobów nowatorskich 

1.       Wg GUS Palaczy tradycyjnych jest w Polsce 7 milionów. Zgodnie z informacjami od producentów e-papierosów w Polsce jest ponad 1,5 miliona użytkowników tych wyrobów. Wyroby nowatorskie wprowadzono na Polski rynek dopiero w kwietniu 2017 i użytkowników jest może kilkadziesiąt tysięcy.

2.       E-papierosy oparte są na płynie i nikotynie uzyskanej sztucznie, wyroby nowatorskie zawierają naturalny tytoń i mogą w przyszłości stanowić rynek zbytu dla polskich plantatorów tytoniu.

3.       Wydajność płynu do e-papierosów jest znacznie wyższa niż naturalnego tytoniu w wyrobach nowatorskich. Odpowiednik paczki papierosów to 3,1 ml płynu do e-papierosów oraz ponad 6 gramów tytoniu w wyrobach nowatorskich. Kwota podatku w paczce wyr. nowatorskich to obecnie 1,91 zł. zaś odpowiedniku w płynie do e-papierosów to 1,55 zł. Wskazane w OSR wzrosty cen dla 10 ml płynów do e-papierosów (z 10 zł. na 16,3 zł.) i wyrobów nowatorskich (z 16 zl na 18,3 zł.) są niewłaściwe ponieważ 10 ml płynu to prawie 3 paczki wyrobów nowatorskich.

4.       Stawki podatku na obydwie kategorie są na początek zbyt wysokie jednak są one proporcjonalne.

5.       W e-papierosach i wyrobach nowatorskich nie dochodzi do spalania płynu ani mieszaniny tytoniu. Potwierdzone to zostało badaniami w prywatnych i państwowych laboratoriach! Wyroby te nie nadają się do palenia. Potwierdza to także Raport przygotowany przez EY.

6.       Obecnie na rynku wszystkie największe firmy tytoniowe produkują e-papierosy oraz wyroby nowatorskie.

7.       W Polsce 60-70% rynku e-papierosów należy do jednego ze światowych koncernów. 

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież